Expo2020Dubai

Myšlienky a posolstvá dôležitých spoločenských tém stvárňujú umelci prostredníctvom svojich originálnych diel. Umelkyňa svetových kvalít Gordana Glass® pretavuje krásy základných hodnotových pilierov do monumentálnych sklenených diel už viac ako dve desaťročia.

Výtvarný osobitý rukopis diel postavila talentovaná autorka na technike maľovaného, líhaného, reliéfne tvarovaného a spekaného skla, pričom postupne prenikla do tajov zložitej práce s týmto materiálom. Techniku líhaného skla priviedla k dokonalosti starostlivým výberom drahých kovov ako zlato a platina, ktoré do svojich diel najčastejšie pridáva.

Tento rok Gordana Glass® reprezentuje Slovensko v Dubaji na celosvetovej výstave Expo Dubaj v slovenskom pavilóne. Hlavná téma výstavy je „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ („Connecting Minds, Creating the Future“). Podľa Šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma bola myšlienka navrhnutá tak, aby reflektovala víziu pokroku a rozvoja založenú na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci.* 

Hlavnú myšlienku výstavy dokonalo odzrkadľujú umelecké diela Gordana Glass® z kolekcie New Spirit®, ktorými umelkyňa reprezentuje príbeh našej krajiny a zároveň nabáda k vzniku inšpirujúcich partnerstiev, progresívnych myšlienok a kreatívnej globálnej spolupráce. 

Základným prvkom inšpirácie nových diel z kolekcie New Spirit® je slovenský lipový list, ktorý na výstave reprezentuje slovanského ducha a úspechy nášho národa. Ďalšie štátne symboly sú abstraktne zapracované v reliéfnej kresbe sklenených diel. 

Originálna súčasť novej kolekcie, ktorú vniesla umelkyňa do výstavy, je spojenie lipového listu s vyše štyritisíc ročným slovenským drevom, z ktorého sú vyrobené podstavce. Vzácne drevo je vyťažené na Slovensku z dvanásť metrovej hĺbky z už zaniknutého ramena Váhu, ktoré tu pre nás strážila naša zem tisícročia a prepája nenapodobiteľné umelecké diela so slovenskou prírodou.

„Samotný list netvorí krásu koruny stromu. Na svete nie sme sami a spoločným úsilím môžeme dosiahnuť mimoriadne a bezhraničné výsledky.“

Gordana Glass®

 

Predchádzajúci príspevok

Longines Global Champions Tour v Šamoríne

Ďalší príspevok

Cena ministra hospodárstva Inovatívny čin roka