Plesnivec aj vločka

Skrátený termín na vytvorenie jej dal zabrať, ale Gordana Glass to zvládla. Počas utorňajšej tlačovej besedy stihla predstaviť trofeje, ktoré získajú najlepšie lyžiarky po konci januárového Svetového pohára v Jasnej.„Prácu pri peci a proces samotného tavenia neoklamete. Ak musí byť niečo v peci 48 hodín, tak to tam 48 hodín musíte nechať. Nedá sa to skrátiť,“ priznala spokojným hlasom.

Aj pred tromi rokmi

Gordana Glass (pôvodným menom Gordana Turuk) vytvárala trofeje aj pre najlepšie pretekárky počas Svetového pohára v roku 2021. Doma ju už má nielen Petra Vlhová, ale aj Američanka Mikaela Shiffrinová. Tento raz sa rozhodla vyformovať trofej ako kvet plesnivca v kombinácii s vločkou. „Tá vločka je v postoji lyžiara. Vymysleli sme to tak, že každá vytvorená trofej bude originál, ktorý prispôsobíme rôznej farebnosti. Pokúsila som sa zachovať aj tých 16 lupienkov, ktoré každý spomínaný kvet plesnivca obsahuje. Keď sme dnes ráno dvíhali tie trofeje na podstavce, smiali sme sa, že aj sme ako kvety, ktoré sa zobúdzajú s príchodom a vstávajú s príchodom slnka,“ vysvetľuje umelkyňa, v ktorej sa však prelína viacero národností. „Narodila som sa v Nemecku, korene mám chorvátske, prababku Maďarku a na Slovensku žijem už 25 rokov. Tak si vyberte,“ vytlačila zo seba unavený úsmev.

Jej práca je tak trochu lotériu, no na to si uznávaná umelkyňa za roky praxe už zvykla. „Pri práci so sklom sa na žiadnu rutinu spoliehať nemôžete. Vždy sa môže prihodiť, že sa počas tvorby niečo pokazí. Všetko, čo používam, je z materiálu, ktorým nám dala matka Zem a preto nikdy neviete, ako je to celé zložené. Pri každom procese schladzovania hrozí, že to praskne. Pokojne aj počas posledných hodín práce, keď už máte pocit, že ste vyhrali. Otvoríte pec a zistíte, že ste sa mýlili,“ opisuje úskalia náročnej, no zaujímavej práce v ateliéri v bratislavskom Lamači.

Za päť mesiacov

Koľko času trvá, kým sa od prvotnej myšlienky dopracuje ku konečnému dielu? „Zhruba päť mesiacov,“odhaduje Gordana. Uvidíme ju aj počas Svetového pohára v Jasnej (20. – 21. 1. 2024), no na svahu s lyžami už asi nie. „Podstúpila som medzičasom plastiku kolena. Držia mi ho pokope titánové skrutky. Polyžujem si len očami. Možno ešte ako tak skialp, ale na zjazdovky veru nepôjdem,“ vraví.

Mimochodom, prvý kontakt s organizátormi Svetového pohára prišiel zhruba tri hodiny po lyžovačke vo švajčiarskom St. Moritzi. „Tri hodiny predtým ma s tým rozbitým kolenom zvážali zo svahu. Ale som za spoluprácu rada. Cítim, že panuje spokojnosť na oboch stranách, čo je vždy príjemný pocit,“ vraví bývalá chorvátska hádzanárska reprezentantka, ktorá už stihla vytvoriť suveníry počas návštev Slovenska aj pre pápeža či britskú kráľovnú.

Zdroj: https://www.worldcupjasna.sk/tlac-a-media/novinky/plesnivec-aj-vlocka

Predchádzajúci príspevok

Nádherné trofeje pre víťazky aj tento rok pripravuje Gordana Glass

Ďalší príspevok

Golfista roka 2023